Co je digitální tisk? A kdy se používá?
Technologický vývoj zvýšil možnost aplikace obrazu na tiskový podklad. Společnosti, které se ve své nabídce zabývají tímto typem služeb, mají nejčastěji možnost provádět digitální tisk. Aplikování laserem je v jednotlivých případech cenově výhodné. V čem přesně a co tento typ tisku charakterizuje?
Rychlost především
Mnozí klienti vyžadují, aby tiskárna okamžitě provedla zadané úkoly související s tiskem. To je možné díky digitálnímu tisku. Významná úspora času je již patrná v počáteční fázi prací, tj. v průběhu přípravné fáze. Během ní mohou být provedeny další výtisky, které podstatně zjednodušují celý proces.
Rychlost tisku však není spojena se sníženou kvalitou konečného produktu - naopak je mnohem vyšší než v případě použití běžných domácích tiskových zařízení. Zpracování je zcela digitální, což umožňuje i komplexní správu barev. Tento typ tisku se používá zejména při výtiscích s nízkou cirkulací - čím větší je objednávka, tím výhodnější se stává. Stojí za to vědět, že digitální tisk také dává možnost personalizovat každý tisk tím, že mu poskytne například sériové číslo.
Široké využití
Digitální tisk se proto používá hlavně pro publikace s nízkým oběhem. Používá se při tisku materiálů pro různé typy konferencí - může být například využit při tvorbě informačních brožur. Vysoce kvalitní digitální tisk se také používá k vytváření různých typů tiskových úloh. Jedná se o tiskové výrobky užitkové nebo příležitostné povahy, jako jsou například poštovní známky, plakáty, ceníky, katalogy, vstupenky, vstupenky, mapy nebo bankovky.
Je vhodné vědět, že materiál, na kterém se provádí digitální tisk, může být vhodným způsobem upraven. Procesy rafinace zahrnují například lakování. Ukazuje se tedy, že digitální tisk umožňuje rychlé provedení urgentních objednávek a jeho použití v publikacích s nízkou cirkulací je mnohem výhodnější než při použití ofsetu.
Metody digitálního tisku
Dnešní tisková technologie nám umožňuje připravit proces digitálního tisku v různých modelech, které používají různé konstrukce tiskových strojů. Různé metody digitálního tisku významně neovlivňují kvalitu nebo dobu trvání tiskového procesu. Jsou proto zahrnuty metody digitálního tisku:
-elektrofotografie a ionografie - obě metody používají suché a kapalné tonery,
-magnetografie - v tomto případě se používá tzv. toner s feromagnetickými vlastnostmi,
- sprejový tisk - vyrábí se pomocí tekutého nebo pevného inkoustu,
-termografie - je rozdělena na mezilehlou, která používá barevné filmy i přímé, když jsou na papír aplikovány speciální vrstvy,
-fotografie - v této metodě digitálního tisku se také - stejně jako v případě přímé termografie - používá technika vrstvení.